Nakličovanie: výber vhodnej nádoby

Tri nádobky a veľké množstvo semienok. Ako si spomedzi nich vybrať to pravé? Ak sa vám nechce čítať, hoďte očko na graf úplne na konci článku a určite hneď nájdete tie správne kombinácie. Ak však chcete nádobkám rozumieť viac, čítajte ďalej.

 

Nakličovací pohár je základ

 

Je najjednoduchší na použitie a naklíčite v ňom najširšie spektrum semienok. Hodí sa nováčikom pre jednoduchý štart ale aj tým, ktorí už klíčky dobre poznajú a potrebujú si uľahčiť ich pestovanie.

V pohári by ste vedeli naklíčiť úplne všetko. Strukoviny, obilniny aj zelené klíčky. Komplikuje to však niekoľko potvoriek z radu zelených klíčkov, ktoré pri kontakte s vodou tvoria intenzívny alebo menej intenzívny gél. Ten by semienka v pohári zlepil do jednej hrčky, ktorá by v jej vnútri nemala dostatok vzduchu ani vlahy a to by mohlo spôsobiť šarapatu.

V pohári preto môžete nakličovať všetky strukoviny a obilniny, no iba tie zelené klíčky, ktoré pri kontakte s vodou netvoria gél.

Z mojej ponuky si k nemu môžete vybrať hrášok, mungo, redkvičku, sango, senovku, ďatelinku, pórik, brokolicu alebo fialový kaleráb.

Vyhnite sa v ňom však nakličovaniu rukoly, žeruchy alebo horčice. 

 

Nakličovací tanierik pre skúsenejších

 

Do tanierika sa každý zamiluje na prvý pohľad. Klíčky v ňom nádherne vyzerajú a budú pýchou vašej kuchyne alebo stola. Nakličovací tanierik je ideálnym doplnkom pohára v prípade, že sa rozhodnete nakličovať aj semienka, ktoré pri kontakte s vodou tvoria gél. Tanierik bol totiž vyvinutý priamo na ne.

Keďže semienka sa po namáčaní rovnomerne a v jednej vrstve nanášajú na sitko tanierika, majú možnosť dýchať aj napriek gélu, ktorý ich obklopuje. Výhodou však je, že v tanieriku môžete nakličovať aj všetky ostatné zelené klíčky. Teda tie, ktoré majú korienok, stonku a lístky a vedia sa do sitka zachytiť svojimi korienkami.

Z mojej ponuky si k nemu môžete vybrať rukolu, žeruchu, horčicu, redkvičku, sango, senovku, ďatelinku, pórik, brokolicu alebo fialový kaleráb.

Vyhnite sa v ňom však nakličovaniu strukovín ako mungo alebo hrášok.

 

Nakličovacia miska pre tých čo namajú čas alebo pre tých, čo chcú niečo viac

 

No a potom je tu nakličovacia miska, ktorá má hneď dve využitia. To prvé je predpísané výrobcom a vhodné najmä pre tých z vás, ktorí sú do klíčkovania ochotní investovať trochu viac peniažkov. Za odmenu však nebudete musieť investovať takmer žiaden čas. Klíčky v miske vám vyrastú aj v prípade, že nebudete doma alebo, že im ráno ani večer nebudete venovať vôbec žiaden čas. To však bude fungovať iba v prípade, že si k miske vyberiete semienka na podložkách. 

V ponuke nájdete podložky s rôznymi druhmi semienok ako napríklad redkvička, brokolica, fialový kaleráb, rukola alebo žerucha. Tieto drobné semienka neprepadnú cez relatívne veľké dierky v sitku misky, no podložky plnia najmä funkciu samozavlažovania, keďže ich súčasťou je široký jutový motúz, ktorý je spustený do vnútra misky a neustále si z nej čerpá vodu, ktorú dodáva klíčkom. Úplne prirodzene, bez nutnosti pripojenia do elektrickej siete. Funguje tu iba fyzika a fantasticky vymyslená miska so semienkami uloženými na prepracovaných podložkách.

Nakličovacia miska sa však dá využiť aj inak. I keď dierky v mriežke sú veľké, semienka strukovín alebo obilnín cez ne neprepadnú a hĺbka misky navyše poskytuje veľa miesta pre korienky a tak v nej hrášok alebo mungo vypestujete až do veľkosti výhonkov. 

Pestovanie klíčkov na podložkách je naozaj jednoduché a vhodné aj pre úplnych začiatočníkov. Pestovanie výhonkov hrášku a munga však odporúčam najmä tým, ktorí už majú aspoň nejaké skúsenosti s klíčením v pohári alebo tanieriku. Alebo aj nie. Veď návod dostanete a pri troche času, ktorý tomu venujete, určite dosiahnete skvelé výsledky.

 

Pustite sa do toho

 

Základom je vybrať si správnu nádobku, doladiť k nej tie pravé semienka, pozorne si prečítať priložený návod a ak by ste stále mali doplňujúce otázky, viete, kde ma nájdete. Vždy vám rada poradím cez mail, telefón alebo moje klíčkové sociálne siete.