Chlpaté klíčky? Nebojte sa ich!

Nevyhadzujte klíčky o ktorých si myslíte, že majú pleseň. Táto veta môže znieť čudne ale mám na to vážny dôvod. Aký? Na 99% to totiž nie je pleseň. A to si dovolím tvrdiť aj bez toho aby som ich videla.
 
Mnohé klíčky totiž pri svojom raste tvoria drobné biele korienky pripomínajúce vatu ktoré by ste si mohli ľahko pomýliť práve s plesňou. Tieto korienky sú však úplne prirodzenou súčasťou rastúcich klíčkov preto nehľadajte spôsoby ako sa im predísť alebo ako sa ich zbaviť.
 
Vatové korienky sú zväčša viditeľné v začiatkoch nakličovania. Býva to v období keď zo semienka začína vyrastať korienok a stonka budúceho klíčku. Váš nakličovací pohár alebo tanierik sa vtedy premení na malý prales plný klíčkov porastených jemnými bielymi chumáčikmi.
 
Tie sa vytvárajú najmä preto, že Vaše klíčky hľadajú vodu a sú ešte príliš malé na to aby si ju vedeli uchovávať iba pri občasnom preplachovaní. Keď však klíčky prepláchnete uvidíte, že tieto vatové chumáčiky nachvíľku zmiznú. Po 1-3 dňoch, keď klíčky vyrastú a sú dostatočne silné na to aby ich hlavný koreň dokázal udržať vlhkosť ktorú potrebujú na rast, sa už drobné vatové korienky nebudú objavovať.
 
Vatové korienky môžete vidieť najmä pri klíčení reďkvičky, rukoly, brokolice, červenej kapusty, horčice alebo tiež pri obilninách.
 
Ak Vaše klíčky rastú v čistom prostredí, pred prácou s nimi si umývate ruky a vždy myslíte na to, že po preplachovaní nesmie v nakličovacej nádobke zostať žiadna prebytočná voda, Vaše klíčky budú šťastné a zdravé. A vy spolu s nimi.
 
Prajem Vám krásne leto plné samých dobrých vecí 🙂
 
CCG75CxXIAAFUSg

Deli-sprouts-root-hairs