Senovka: kráľovná krásy

Počuli ste už niekedy o senovke? Nie? Tak Vám o nej poviem viac. Jej celý názov je senovka grécka no nie je až taká grécka ako sa na prvý pohľad zdá. Pestuje sa najmä v Ázii a tvorí dôležitú súčasť indickej kuchyne. Dokonca ju používajú aj ajurvédsky liečitelia. Bežne sa jej semienka drvia a používajú ako korenie alebo sa jej drobné lístky sušia a používajú ako bylinka. Ale hádajte ktorá jej forma je najcennejšia…

 

Správne! Sú to klíčky! Senovka rýchlo rastie a má krásne veľké jemne zelené klíčky s mierne horkou ale veľmi príjemnou sviežou chuťou.

 

Čo je na nej také skvelé?Screen Shot 2016-01-30 at 22.06.42

 

Klíčky senovky obsahujú veľké množstvo vitamínu C, aminokyselín, antioxidantov bielkovín, vlákniny, železa a fytochemických látok. Vo veľkej miere pomáha ľuďom s cukrovkou pretože podporuje produkciu prirodzeného inzulínu ktorý potom kontroluje hladinu cukru v krvi. Okrem toho znižuje cholesterol a tým pádom aj riziko infarktu a iných srdcovo-cievnych chorôb.

 

Obsahuje tiež draslík ktorý pomáha vyvažovať krvný tlak a tep. Senovka bojuje proti vírusom a pomáha pri nachladnutí a bolesti hrdla. Potešíte ňou aj svoj tráviaci trakt pretože uľahčuje trávenie a vyprázdňovanie.

 

Pomocníčka žien

SENOVKA | Sprout Me

A aby som nezabudla! Je fantastická pre nás ženy. Reguluje menštruáciu a môže Vám pomôcť zbaviť sa bolestí a nervozity pred jej príchodom, pomáha regulovať návaly a zmeny nálad pri menopauze a jej častá konzumácia vraj stimuluje maternicu čo urýchľuje pôrod a znižuje bolesť pri pôrodných kontrakciách. A pomáha pri tvorbe materského mlieka. No dobre, dobre…je tu aj niečo pre pánov. Ajurvédska medicína tvrdí, že senovka podporuje libido a zvyšuje výkonnosť.

 

A čerešnička na torte? Veľký obsah antioxidantov v senovke bojuje so znakmi starnutia pleti a zastavuje tvorbu akné. Aby toho nebolo málo pomáha pri padaní vlasov, podporuje ich rast a bojuje s lupinami.

 

Dopisujem tento článok a začínajú sa mi zbiehať slinky. Po jej sviežej chuti a po krajších vlasoch. Zabúdam na to, že v mojom veku sa už začínajú tvoriť vrásky a snažím sa nájsť útechu v tom, že pôrod nemusí byť nutne cesta peklom. Lebo jej verím. Tak ako ostatným rastlinám ktoré konzumujem a ktoré mi už ukázali aké divy vedia s našim telom robiť.

 

Ak ste na ňu dostali chuť aj Vy, prídite ju ochutnať do Starej Tržnice. Som zvedavá čo na ňu poviete lebo chuťou sa nepodobá ani jednému z doterajších druhov klíčkov.

 

Alebo ju hneď vyskúšajte sami tu

 

Prajem Vám krásny začiatok roka, veľa šťastia a málo starostí.

Katka

 

Screen Shot 2016-01-30 at 22.03.45